12/01/2019
6978

Slajlık Soya Fasulyesi

Salajlık soya fasulyesi dekara 10 kg ekilir. Ekimi Nisan ayının 20'sinden sonra yapılmalıdır. Ekimi tavlı toprağa yapılmalıdır. Tavlı toprağa yapılan ekim sonrası tohumlar çimlelene tarla kesinlikle sulanmamalıdır. Çünkü sulama tohumun şişmesine ve çıkışının zorlaşmasına neden olacaktır. Slajlık soya fasulyesi ekimi yapılırken soya bakterisi uygulanmalıdır. Böylece üst gübre kullanımına gerek yoktur. 100-110 günde slajı yapılır hale gelecektir. Bu süre soyanın hiç yaprak kaybetmediği olgunluk dönemidir. Bu zamanın takip edilip slajının yapılması çiftçilerimizin faydasına olacaktır.

Slajlık soya fasulyesi yüksek protein içerir. Slaj kalitesi çok yüksektir. Soya danesinde ham protein oranı %42 dir. Soyanın yeşil aksamında hasat zamanına göre % 17- 24.6' ham protein içermektedir. %35 kuru madde,%43.3 NDF, %32.3 ADF, %6.7 ADL içermektedir (%100 kuru madde bazında) .Soya küspesinde ortalama %46-47 ham protein bulunur.

 

Slajlık soya fasulyesi tohumu Ülkemizin her bölgesinde yetişir.Slajlık soya ekimi yapılırken tavsiye edeceğimiz en önemli husur slajlık soyanın slajlık mısırla bereber ekilmesidir. En doğru yöntemi ise tarlanın yarısının slajlık mısır tohumu , yarısının da slajlık soya fasulyesi tohumu ekilmesidir. Normal şartlar altında slajlık mısırın tek başına ekiminde ham protein oranı %7 iken, slajlık soya fasulyesi tohumu ile beraber ekilip, slaj yapılmasıyla bu ham protein oranı %16-17 lere çıkacaktır. Bu durumda hayvanların gereksinim duyduğu mükemmel bir yem kaynağı haline gelecektir. 

Slajlık soya fasulyesi ve mısır slajı karışımı hayvanlarda et ve süt verimini ortalama %15 verim artışı sağlayacaktır. Yine yüksek proteinli slaj hayvanları tok tuttuğu için %30 yem tüketiminden tasarruf sağlar. 

Slajlık soya fasulyesi Torunoğlu Tohumculuk tarafından uzun yıllar süren çalışmalar neticesinde Türkiye gündemine taşınmıştır.81 vilayete slajlık soya fasulyesi tohum satışı gerçekleşmiştir. 

Slajlık soya fasulyesi fiyatları ve slajlık soya fasulyesi yetiştiriciliği hakkında bilgi almak için şirketimizi arayabilirsiniz.